اولین وبلاگ علمی تخصصی مربیگری و روانشناسی فوتبال در ایران

با مدیریت احد عباسی

دلیل درد در ناحیه کشاله ران و نحوه درمان آن

این درد مزمن که در میان بازیکنان فوتبال شایع است بیشتر در اثر شوت زدن های قوی و مکرر ایجاد می شود که عضلات شکم و فلکسورها و ادوکتورهای مفصل ران را تحت استرس مکرر قرار می دهند. این درد معمولا مربوط به نقص یا ضعف عضلات جدار شکم در نزدیکی رباط مغبنی است.

 ظهور علائم معمولا بی سر و صدا و به صورت درد پشرونده در حال دویدن ظاهر می شود ولی معمولا حتی بعد از دوره های طولانی استراحت به سرعت با شروع فعالیت عود می کند. درد معمولا محدود به ناحیه کشاله ران است ولی اغلب به قسمت پائین شکم انشار می یابد. ممکن است تعیین محل دقیق درد برای بازیکن دشوار باشد , خم کردن و چرخاندن فعال تنه ( مثل دراز و نشت ) معمولا درد تیزی به وجود می آورد. بررسی های تشخیصی مانند رادیوگرافی ؛ اسکن استخوانی , سی تی اسکن و MRI اغلب منفی هستند. براساس مطالعات انجام شده انعطاف پذیری ضعیف کمر , ران وزانو و ضعف ماهیچه های نزدیک کننده ران به آسیب های کشاله ران منتهی می شود. برای پیشگیری از این عارضه بر گرم کردن مطلوب و حرکت کششی مناسب عضلات ران و نیز بازی در زمین استاندارد و با کفش مناسب تاکید می شود. برای درمان درد مزمن کشاله ران بازیکن باید مدتی را از تمرینات به دور باشد و از داروهای ضد التهابی و استخر استفاده کند.

   + احد عباسی اسفنجانی ; ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٩/٢۱
comment نظرات ()

برخی نکات کلیدی در آماده سازی فیزیکی ( بدنی ) بازیکنان جوان

اگر چه دوره یادگیری در سطح پیش آموزشی و پیش پرورشی زمان درستی برای انجام کار آموزش تکنیکی / تاکتیکی است ، با این حال اطمینان از شکل گیری کیفیت های ورزشی و جسمی در مورد بازیکنان جوان در این سن مهم است.

باید یاد آور شویم که آموزش جسمی بازیکنان جوان فقط نسخه ای کاهش یافته از آموزش بزرگسالان نیست . مربی باید توجهی جدی به مراحل مختلف رشد روحی و جسمی کودکان و بزرگسالان داشته باشد و این مسئله در نوع انتخاب تمرینات و روش ها و همچنین نحوه سازماندهی و کار گروه ها منعکس می شود. البته رشد و نمو هر فردی با دیگری متفاوت است ( به دلیل تفاوت های موجود در سبک زندگی و الگوهای رشدی بازیکنان). بنابراین مربی باید همیشه آگاهی داشته باشددستگاه محرکه بدن ( ساختار استخوان بندی ،غضروف ها ، پی ها و رباط ها ) به ویژه در سنین بلوغ ( 12 تا 15 سالگی)هنوزشکننده هستند. علاوه بر این مربی باید همیشه نسبت به وزن بازیکنان با توجه به تمرینات استقامتی ( هوازی و غیر هوازی ) ارزیابی درستی داشته باشد تا از بروز احتمالی مشکلات سوخت سازی و به ویژه مشکلات قلبی عروقی جلوگیری کند. از آنجا که سرعت و توانائی از عوامل اصلی در بازی های امروزی است پرورش قدرت و تونائی در سالهای گذشته از اهمیت زیادی برخوردارشده است . همچنین به دلایل بازدارنده و میسر ساختن انجام آموزش های قدرتی مناسب و با کیفیت بابازیکنان جوان به محض رسیدن آنها به مرحله پایان سن رشد لازم است، کار تقویت عضله را در جاهائی که بازیکنان از وزن بدن خود استفاده می کنند ، در برنامه های آموزشی و در مرحله پیش آموزشی /پرورشی گنجانده شود.
و بالاخره مربیانی که با این بازیکنان جوان کار می کنند باید در نظر داشته باشند تا آنجا که امکان دارد در کارهای جسمی و تمرینات بدنی بازیکنان از آموزش های تکنیکی استفاده کنند. آموزش های منسجم با توپ باید به عنوان یک مهم در مرحله پیش آموزش و پرورش در نظر گرفته شوند ؛ تمرینات پرورش جسمی بهتر است که در خلال دوره تعلیم و تربیت (16 تا 18 سالگی) صورت پذیرد. این تمرینات به طور کامل برای بهبود جسمی بازیکنان است.  

   + احد عباسی اسفنجانی ; ۸:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/٢٠
comment نظرات ()

کوتاه ترین راه پیروزی در فوتبال

نقش تعیین کننده ضربات ایستگاهی در فوتبال مدرن

اگر شما یک بازیکن سرزن و بلند قد در تیم خود داشته باشید در حین تصاحب ضربه کرنر می توانید شادی کنید؛ دقیقا همان کاری که تیم چلسی با وجود (( جان تری )) انجام می دهد و یا اگر بازیکنی با قابلیتهای دیوید بکهام در تیم شما حضور داشته باشد باید در طول ۹۰ دقیقه همواره آرزو کنید که داور بازی ضربه ایستگاهی به سودتان اعلام کند. این روزها در فوتبال مدرن تفاوت میان تیمها در جریان بازی تنها با ضربات ایستگاهی نمایان می شود . در ادبیات فوتبال ضربات ایستگاهی را به اصطلاح ((موقعیت توپ مرده )) می شناسند.

                                            

اما همین توپهای مرده حکم مرگ و زندگی را برای مربیان دارد. در فوتبال مدرن حفظ توپ ؛ حمله کردن به حریف و یا دفاع کردن از دروازه خودی دیگر مفهومی ندارد ؛ چون با یک ضربه ایستگاهی می توان نتیجه بازی را تعیین کرد. هر هفته نیمی از کلهای لیگ برتر انگلیس از ضربات ایستگاهی به دست می آید. با آن که در جریان تمرینات ؛ مربیان بارها در مورد بازیسازی از خط دفاعی و یا بهره از تکنیک بازیکنان صحبت می کنند اما گل زدن در جریان بازی بسیار مشکل شده است. در فوتبال مدرن اغلب تیمها در برابر تیمه های تهاجمی آرایش کاملا دفاعی به خود می گیرند و در هر صحنه دو یا چند بازیکن در مقابل توپ قرار می گیرندبه همین دلیل گل زدن به چنین تیم هایی بسیار دشوار است. بسیاری از مربیان در فوتبال امروز تیم خود را برای استفاده از ضربات شروع مجدد در زمین آرایش می دهند.                       

   + احد عباسی اسفنجانی ; ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/٢٠
comment نظرات ()