اولین وبلاگ علمی تخصصی مربیگری و روانشناسی فوتبال در ایران

با مدیریت احد عباسی

تمرینات تقویت عضلات چهارسر رانی و شکم برای دوست عزیزم مهراد مطهری

مشاهده یادداشت خصوصی

   + احد عباسی اسفنجانی ; ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٩
comment نظرات ()

علت درد پهلو هنگام بازی فوتبال و نحوه درمان آن

چرا گاهی هنگام بازی فوتبال ناگهان در پهلوی خود درد شدیدی احساس میکنیم؟؟؟؟؟این درد که با استراحت برطرف میشودجای نگرانی نداردو ناشی از انقباض دیافراگم و کمبود اکسیژن است.دیافراگم پرده ای ماهیچه ایبین قفسه ی سینه وشکم است که تنفس را کنترل میکند.انقباض دیافراگم زمانی صورت می گیرد که حرکت پاهافشار بر روی ماهیچه های شکم را افزایش میدهدو ماهیچه های شکم هم دیافراگم را به طرف بالا فشار میدهند.در همین زمان به دلیل انجام فعالیت ورزشی تنفس سریعتر میشود در نتیجه ششها منبسط شده ودیافراگم را به پایین فشار میدهد.این فشار دو طرفه خون را از دیافراگم خارج کرده وان را دچار کمبود اکسیژن میکند.بدون اکسیژن کافی ماهیچه ها دچار گرفتگی میشوند وما احساس درد میکنیم.البته معده هم میتواند در تشدیددرد پهلو نقش داشته باشد.اگر قبل از ورزش معده پر باشد روی دبافراگم سنگینی میکند وبه درد پهلو منجر میشود.اگر به هنگام ورزش یا دویدن دچار درد پهلو شدید سرعت حرکتتان را کم کنید ونفس عمیق بکشید.همچنین برای کاهش درد میتوانید دستها را بالای سر برده ونفس عمیق بکشید وباپایین اوردن دستها کمی خم شوید ونفس را بیرون بدهید.برای جلوگیری از شروع این درد بهتر است به ارامی ورزش را شروع کنیدو به تدریج بر سرعت و شدت ان بیفزایید ودست کم تا سه ساعت پس از خوردن غذا ورزش نکنید.......

   + احد عباسی اسفنجانی ; ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢۸
comment نظرات ()

روش گرم کردن بدن قبل از مسابقه فوتبال

مرحله گرم کردن و سرد کردن بدن یکی از اجزاء مهم تمرینات و مسابقات ورزشی میباشد. ورزشکاران باید آگاه باشند که از گرم کردن بدن نتیجه بهتری برای توانایی بدن میگیرند و بویژه جلوگیری از مصدومیت بدن میکند.
تمرینات گرم کردن عمومی عملیاتی هستند که بدن انسان را جدا از ورزش گرم و فعال میکند. این تمرینات برای گرم کردن ماهیچه و عضلات کلی بدن موثر هستند که از جمله مانند دویدن ، بازیهای سبک یا کش دادن بدن میباشد .
تمرینات مخصوص گرم کردن بدن برای ورزش فوتبال شامل تمرینات تکنیکی مثل توپ یک و دو کردن ، پرتاب توپ یا ضرب زدن و…و…و… می باشد .
در این بخش ما به تمرینات گرم کردن بدن قبل از بازی فوتبال می پردازیم تیم بازی 30 دقیقه قبل از بازی وارد زمین می شود .
مرحله اول بازیکنان توسط مربی به مدت 10 دقیقه آزاد گزاشته می شوند تا بازیکن با توجه به نیاز بدن خود ، خود را آماده سازد که معمولا با دویدن آرام و بعد دویدن با نرمش ، نرمش در جا و کشش همراه می باشد
مرحله دوم abcd زمین را درست می کنیم .دوتیم 5 نفره تقسیم می کنیم . ضربه برای بازیکنان آزاد است زمان 7 دقیقه می باشد. نکته مهم اینکه باید به بازیکنان تذکر داده شود که از تکگل و یا حرکتی که باعث صدمه دیدن شود خودداری کنند . این یک تمرین ایده ال قبل از شروع بازی می باشد که بازیکنان را در شرایط بازی قرار می دهد.
مرحله سوم حرکات سرعتی : بازیکنان 2 به 2 تقسیم میشوند و کمک مربی در فاصله 10 متری می ایستد . معمولا 8 بار هر بازیکن بسمت مربی با سرعت می دود . دو تا سرعتی اول 70% سرعت باید انجام شود تا بدن آماده سرعت صد در صد شود . سپس 6 بار یا صد در صد سرعت باید انجام شود. در هر دفعه که سرعت زده میشود باید دو بازیکن هماهنگ در جا یک حرکت در جا را نیز انجام دهند ، مثلا زانو بلند در جا ، پا …. ، سر زدن و هد استارت زدن ، و.. و.. و.. در برگشت بازیکنان باید آرام آرام بر گردند بدون راه رفتن و یا ایستادن .
در پایان حرکت سرعتی تنفس گرفتن و کشش کردن لازم می بازد مرحله چهارم محل شوت به سمت دروازه می باشد که بعد از یک دو کردن باید به دروازه زده شود و همچنین بازیکنان بنا به نیاز خود می تواند کار دیگری را با توپ انجام دهند مثلا مدافع از کمک مربی بخواهد برایش پرتاپ توپ کند تا با سر و یا پا بر گردرداند تا در شرایط بازی قرار بگیرد. و یا حرکت کششی و یا پا به توپ شدن و یا سرعتی کوتاه و مواردی که هر بازیکن بنا به نیاز خود احساس میکند .
نکته قابل توجه دیگر حضورسر مربی در زمین که میتواند بازیکنان را زیر نظر داشته باشد و یا اگر بازیکنی در هنگام گرم کردن مشکل و یا مصدومیت کند بتواند سریع تسمیم بگیرد برای جانشینی و همچنین با صحبت کردن بازیکنان را روحیه دهد و همچنین بتواند نفرات تیم مقابل را نیز کنترل کند

تمرین هندبالی

دو تیم را به دو گروه مساوی تقسیم می کنیم ـ بازی در منطقه 18 قدم صورت می گیرد ـ دو تیم باید بوسیله دست به همدیگر پاس دهند ـ اگر بازیکنی توپ را بیش از حد معطل کند توپ به تیم مقابل داده می شود ـ نوع دیگر این تمرین بدین شکل انجام می شود ـ پاس اول باید بوسیله دست پرتاب شود و ضربه بعدی بوسیله ضربه سر به یار پرتاب شونده و یار دیگر خودی بازگردانده شود
شکل دیگر بدین صورت انجام می شود که ضربه باید ابتدا یک بار به زمین بر خورد کند و بازیکن بعدی در هوا آن را دریافت کند برای موفقیت و پیروزی در ورزش و مسابقات نه تنها بدن انسان ، بلکه روح انسان ( از لحاض فکر ، احساسات ، انگیزه ) هم باید آماده باشد.

شخص باید فشار روحی و عصبانیت خود را زیر کنترل داشته باشد و هدف نهایی او پیروزی باشد و همچنین پذیرش شکست را هم داشته باشد تا روح و روان خود از آسیب حفظ کند هر ورزش کاری میتواند بدون یک “مربی روانشناس” برای خود روشهای مختلفی اتخاذ کند مثل روحیه دادن و گرفتن از تیم خود و یا دعا کردن که میتواند باعث آرامش روحیه شود و در این بخش هم حتی شناخت های جدید علمی پی برده است که استفاده کردن از این روشهای شخصی برای اصلاح کردن و کاملتر شدن یک ورزشکار موثر میباشد هدف ما بالا بردن پایه سازی ، استقرار مجدد بنیادهای روحی یک ورزشکار و قدرت وی (بهینه سازی وضع حرکات و قدرت ورزشکار در مقابل وجود استرس در مسابقات ورزشی) پتانسیال قدرت روحی توانایی درک کردن موقعیت در زمان بازی ، دارای تمرکز ، هوشیاری ، دارای رفتار مشکل گشایی ، توانایی انتخاب ، بر طرف کردن استرس و به دست آوردن بهبودی روش ها تمرینات روحی ، روشهای آرامش و استراحت اعصاب ، تمرین ایجاد انگیزه ، تمرین سست کردن عضلات ، تلقین اعتماد بنفس ، تمرین درک کردن موقعیت.

   + احد عباسی اسفنجانی ; ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢۸
comment نظرات ()

نکات مربیگری برای زمان حمله در یک مسابقه فوتبال

نکاتی وجود دارد که مربیان فوتبال در زمان حمله باید به آن توجه داشته باشند

از ویژگیهای مهم مربیان خوب، آگاهی از کوچکترین اطلاعات فنی و هنر فوتبال تخصصی می باشد. بخشی از سرفصل های مهم که مربیان می بایست از آن آگاه باشند، از این قرار است

1– توانایی حمله به دفاعی که نظم و شکل خود را بدست آورده است

2–  باز کردن مدافعان تیم حریف در حمله از کناره ها

3– دویدن مهاجمان در عمق دفاع حریف با بازی تهاجمی در عمق

4– زمان مناسب برای بازی تهاجمی

5– انتخاب زوایای مناسب در حمله به دروازه حریف

6– رقابت در پشت محوطه جریمه حریف برای تصاحب توپهای برگشتی

7– سعی در باز پس گیری توپ در منطقه دوم زمین حریف (زمان مالکیت حریف)

8– در نظر گرفتن توان تیم حریف در مقولهء قدرت - سرعت و کار فنی

9– توجه به ضد حملات زمان حمله حریف (تبدیل از دفاع به حمله)

10– ریسک نکردن در یک سوم میانی زمین و بازی ساده

11– توانایی حفظ توپ در نیمهء حریف و استفاده از تمام فضای زمین

۱۲- توانایی تدارک مدام حمله وایجاد موقعیت گل و ضربه به دروازه حریف

   + احد عباسی اسفنجانی ; ٩:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٧
comment نظرات ()

مربیگری فوتبال در تیمهای پایه ای

(( اول بازیکنان ؛ بعد پیروزی )) این شعار تصدیق می کند که تلاش برای پیروزی مهم و حتی بخش حیاتی ورزش است اما تاکید دارد که هیچ کوششی در تلاش برای پیروزی نباید سلامتی ؛ پیشرفت و تفریح بازیکنان را تحت الشعاع قرار دهد. اعمال زیر را برای توصیف بهتر دور نمای خود انجام دهید.
اولویت هایی را برای فصل تعیین کنید.
برای شرایطی که باعث تغییر دراولویت ها می شود آماده باشید.
اهدافی را برای خود و بازیکنان تعیین کنید که با آن الویت ها همخوانی داشته باشد.
برای نحوه دستیابی بهتر خود و بازیکنان به آن اهداف برنامه ریزی کنید.
5 ـ برای اطمینان از ماندن در مسیر صحیح اهداف خود را بازبینی کنید.

علاقه
علاقه ابزار حیاتی مهمی است که لازم است در برنامه مربیگری داشته باشید علاقه واقعی به جوانانی که مربی آنها هستید. چنین چیزی مستلزم عشق ورزیدن به بچه ها ، تمایل به تقسیم عشق و دانش فوتبال خود با آنها و بردباری و درک این است که برای افزایش مشارکت هر فردی در فوتبال اجازه بازی به او بدهید.
شما می توانید علاقه و پشتکار خود را با روش های زیادی مثل موارد زیر ثابت کنید:
* سعی کنید تک تک بازیکنان تیم را بشناسید
* با هر بازیکن به عنوان یک انسان رفتار کنید
* بازیکنانی را که سعی در یادگیری مهارت های جدید و مشکل دارند همراهی کنید
*  با بازیکنان همان طور رفتار کنید که دوست دارید در شرایط مشابه با شما رفتار شود
* احساسات خود را کنترل کنید
* اشتیاق خود را برای فعالیت در تیم نشان دهید
* لحن مثبت و شاد صدای خود را در تمام ارتباطات حفظ کنید

شخصیت
اینکه تصمیم گرفته اید مربیگری فوتبالیست های جوان را عهداه دار شوید احتمالا بدین منظور است که مشارکت در فوتبال را مهم می  دانید. اما خواه ناخواه مشارکت در فوتبال به همان اندازه که موجب پرورش شخصیت بازیکنان می شود که شما در فوتبال به نمایش می گذارید.چگونه می توان شخصیت بازیکنان را پرورش داد؟
دارا بودن شخصیت خوب به معنی ارائه رفتارهای شایسته در ورزش و زندگی است . چیزی را که می گوئید با آنچه که انجام می دهید باید همخوانی داشته باشد . در عرصه مربیگری جایی برای فلسفه (( همان طور که می گویم انجام دهید نه همان طوری که انجام می دهم )) وجود ندارد. بچه ها را به رقابت دعوت کنید ، از انها حمایت کنید آنها را تشویق کنید و به هریک از انها پاداش دهید زیرا موجب می شود که بازیکنان راحت تر تفاوت هایشان را بپذیرند. قبل ، بین و بعد از مسابقات احساسات خود را کنترل کنیدو از اینکه اشتباه خود را بپذرید واهمه ای نداشته باشید . هیچ کس کامل نیست.
* نقاط قوت و ضعف خود را بررسی کنید
* توانائی های خود را پرورش دهید
* اهدافی را برای پیشرفت در آن سطوحی که دوست ندارید تقلید شوند تعیین کنید

شوخ طبعی
شوخ طبعی یک ابزار مربیگری است که اغلب نادیده گرفته می شود. شوخ طبعی در عمل به معنی توانائی خنیدن در درون خود و به همراه بازیکنان در طول تمرینات و رقابت ها می باشد. هیچ چیز همانند یک یا دو بار لبخند به هماهنگی آهنگ جلسه یادگیری یک مهارت مهم کمک نمی کند. برخورد شوخ طبعانه بسیاری از اشتباهات که بازیکنان مرتکب می شوند را نمایان می کند. بنابراین برای هر ضربه نادرست ناراحت نشوید یا با بازیکنان خاطی به طرز نامطلوبی واکنش نشان ندهید.
* تمرینات را با ایجاد تنوع در فعالیت ها به تفریح مبدل سازید
* تمام بازیکنان را در بازی ها و تمرینهای مهارتی شرکت بدهید
* خنده های بازیکنان را نشانه ای ازخشنودی وخرسندی آنها درنظربگیرید نه علامت کاهش نظم
* همیشه لبخند بزنید .

   + احد عباسی اسفنجانی ; ٩:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٧
comment نظرات ()

چرا مورینیو «آقای خاص» است؟

رفتار، کارها، مصاحبه‌ها و عملکرد او در حوزه فوتبال کاری کرده تا همه به خاص بودن ژوزه مورینیو ایمان بیاورند.
خیلی ساده، ژوزه مورینیو هر جایی که می‌رود موفقیت را نیز با خود می‌برد. ممکن است او زیاد در یک باشگاه نماند ولی حضور او در یک تیم می‌تواند قهرمانی در جام‌های مختلف را تضمین کند.

رئال مادرید در فصل 12-2011 نسبت به همه تیم‌ها، پیروزی‌ و امتیاز بیشتری جمع آوری و گل‌های زیادتری نیز وارد دروازه حریفان کرده بود ولی در فصل جاری همه چیز برای «لس بلانکوز» تغییر کرد و بارسلونا توانسته با اختلاف 13 امتیازی صدر جدول را در اختیار خود بگیرد.

شاید غرور بیش از حد در فصل جاری موجب شد تا رئال در همان ابتدای فصل همه چیز را در لالیگا از دست بدهد. پس از آن مورینیو با ایکر کاسیاس مشکل پیدا کرد و دروازه‌بان شماره یک رئال و تیم ملی اسپانیا را از ترکیب ثابت کنار گذاشت. فلورنتینو پرس، رییس باشگاه نیز مجبور شد تا به حمایت از مربی پرتغالی تیمش برخاسته و به کاسیاس و دیگر بازیکنان کلیدی بگوید در این تیم یا جای آنها است یا مورینیو.

شایعه‌های بسیار زیادی در رسانه‌ها در مورد درگیری مورینیو و بازیکنان اسپانیایی رئال مادرید منتشر شد. این اتفاق‌ها در حالی رخ داد که رئال در لالیگا به تیم‌های نه چندان مطرح باخت. یارگیری بسیار ضعیف او در تابستان نیز بر گرفتاری‌های او در میانه‌های فصل افزود تا اینکه همه چیز در این تیم مصیبت‌بار شود.

ولی مادرید از ابتدای سال جدید میلادی به یک باره به پا خواست. آنها به جمع 4 تیم پایانی در لیگ قهرمانان اروپا راه یافتند و در کوپا دل ری نیز بارسلونا را در 2 دیدار رفت و برگشت مغلوب کردند. خرید دیگو لوپز در پنجره نقل و انتقال‌های ژانویه به نوعی قوهای سپید را از بحران درآورد. نمایش خیره کننده او برابر منچستریونایتد موجب صعود رئال به یک چهارم شد تا الکس فرگوسن، سرمربی یونایتدها در ستایش از او بگوید: «در بسیاری از دقیقه‌ها که به سمت دروازه رئال حمله می‌کردیم و لوپز توپ‌ها را دفع می‌کرد، احساس می‌کردم اگر کاسیاس دروازه‌بان رئال بود، همه آن توپ‌ها وارد دروازه شده بودند.»

درگیری، درام و موفقیت اجزای لاینفک مربیگری مورینیو هستند. این مربی پرتغالی تاکنون و شاید هم برای همیشه با آن اخلاق‌های جنجالی‌اش،‌ با صحبت‌های جالب توجه در کنفرانس‌های خبری، دعوت به سکوت کردن تماشاگران لیورپول در فینال جام‌ها، خروج از ورزشگاه در سبد رخت چرک، صحبت‌هایش در مورد آندریاس فریسک و فرانک ریکارد، درگیری با پپ گواردیولا و انگشت کردن در چشم تیتو ویلانووا، بازهم تشنگی زیادی برای پیروزی و موفقیت دارد. مورینیو فوق العاده است، خاص است. خودش هم این را می‌داند.

   + احد عباسی اسفنجانی ; ۱:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٧
comment نظرات ()