اولین وبلاگ علمی تخصصی مربیگری و روانشناسی فوتبال در ایران

با مدیریت احد عباسی
آسیب مینیسکها در فوتبال
نویسنده : احد عباسی اسفنجانی - ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٩
 

 آسیب مینیسکها در فوتبال

در زانوی هر فرد دو مینیسک وجود دارد . یعنی مینیسک داخلی و مینیسک خارجیکه از جنس بافت فیبر و کارتیلار بسیار محکم و مرتجع می باشد. عمل اصلی مینیسکها عمق دادن به حفره مفصلی و تعدیل فشارهای وارد بر زانو می باشد. مینیسکها به وسیله لیگامنتهای کرونری به لبه استخوان درشت نی متصل می شوند. اگر اینگونه نبود آزادانه بر روی استخوان درشت نی حرکت می کردند. حرکت چرخشی استخوان درشت نی در زیر مینیسک صورت می گیرد ؛ حال آن که حرکات خم شدن و باز شدن زانو در بالای مینیسک صورت می گیرد.

مینیسک خارجی از مینیسک داخلی متحرک تر می باشد. این تحرک بیشتر به دلیل کنترل مینیسک مربوط به وسیله عضله رکبی می باشد. عضله رکبی در قسمت خلفی به مینیسک خارجی متصل می شود و به همین دلیل هنگام چرخش درشن نی ؛ آن را از مسیر حرکت خارج می کند. در مقام مقایسه با مینیسک خارجی ؛: مینیسک داخلی به وسیله هیچ عضله ای کنترل نمی شود و در نتیجه هنگام چرخش درشت نی در معرض کشیده شدن و یا تغییر شکل یافتن قرار می گیرد. به همین دلیل هنگام پیچیدگی های ناگهانی و غیر طبیعی مینیسک داخلی فوق العاده صدمه پذیر می باشد.مثلا هنگام تکل زدن. پارگی و یا دررفتگی کامل مینیسک پای فوتبالیست ممکن است در اثر ضربه متقیم و یا پیچیدگی شدید صورت گیرد. در فوتبالیست ها صدمه مینیسک داخلی ( ۹۰٪ ) بیشتر از مینیسک خارجی اتفاق می افتد. دلیل آن ارتباط مستقیم لیگامنت دو طرف درشت نی با مینیسک داخلی می باشد. لذا حرکات چرخشی زانو باعث کشیدگی آن می شود. پس صدمه دیدگی و پارگی لیگامنت دو طرف درشت نی بیشتر از لیگامنت دو طرف نازک نی اتفاق می افتد.

بعد از پارگی مینیسک بهبود نخواهد یافت زیرا فاقد رگ خونی مستقیم می باشد. مواد غذایی مینیسک ها با توجه به قانون اسمز از مایع سینوویال تامین میشود. بعد از پارگی قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت آتروفی می شود. در بعضی مواقع قسمت پاره شده از بقیه مینیسک جدا شده و در داخل مفصل بین استخوان درشت نی و ران قرار می گیرد و منجر به قفل شدن زانو می شود که در صورت تکرار نیاز به عمل جراحی می باشد. جهت آزمایش پارگی مینیسک تست زیر را انجام می دهیم:

۱- در حالی که زانو به حالت نیمه خم قرار دارد یک دست بر روی کشکک و دست دیگر مچ پا را محکم نگاه می دارد ۲- زانو را به آرامی باز کرده و در همان حالت چرخش می دهیم. چرخش و باز شدن زانو باید تواما صورت گیرد. ۳- شنیدن یا احساس کردن صدای تیک تیک نشانه پارگی مینیسک است.