آثار اقتصادی و اجتماعی پارگی رباط صلیبی زانو

محققان آمریکایی با بررسی تاثیرات آسیب دیدگی‌ رباط صلیبی زانو،‌ مقاله‌ای در رابطه با چگونگی این تاثیرات و تصمیم گیری در رابطه با درمان مناسب منتشر کرده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هر ساله حدود 200 هزار پارگی و آسیب دیدگی‌ ناحیه ACL در آمریکا گزارش می‌شود که معمولا در بین ورزشکاران جوان و نوجوان اتفاق می‌افتد. با توجه به شدت آسیب دیدگی‌ ، درمان ACL متفاوت است که معمولا با جراحی،‌ فیزیوتراپی یا هر دو انجام می‌شود.

 

افرادی که دچار این مشکل می‌شوند اغلب نمی‌توانند درست تصمیم بگیرند که چه نوع درمان را انتخاب کنند. برای کمک به تصمیم گیری این افراد، مقاله‌ای در مجله "جراحی استخوان و مفصل" به چاپ رسیده است. برای اولین بار محققان تاثیرات اقتصادی و اجتماعی جراحی ACL را بررسی کردند.

 

این تحقیقات نشان داده است که جراحی ACL می‌تواند یک فرد را به فعالیت عادی خود برگرداند و او را کارآمدتر کند و باعث شود که در آینده آسیب کمتر به زانوی او وارد شود، به این ترتیب از لحاظ اقتصادی در سال با عمل‌های جراحی ACL 10 بیلیون دلار در جامعه آمریکا ذخیره می‌شود.

 

جان تانگ، مدیر آکادمی آمریکایی جراحی ارتوپد می‌گوید: کسانی که دچار آسیب دیدگی‌ ACL می‌شوند. معمولا جوان هستند و علاقه دارند تا به روند زندگی عادی خود باز گردند. تصمیم گیری و تشخیص تفاوت بین جراحی و درمان‌هایی از راه فیزیوتراپی برای بسیاری از این افراد سخت است.

 

آسیب دیدگی‌ ACL باعث می‌شود فعالیت فرد محدود شود و عوارض دیگری از جمله آرتروز دارد که باعث درد به هنگام راه رفتن و ایستادن می‌شود.

 

آسیب رباط صلیبی درجات مختلف دارد. برای مثال ممکن است این مصدومیت تنها کشیدگی رباط، پارگی کوچک یا پارگی وخیم باشد. بنابراین درمان‌ها نیز متفاوت است. بیماران و خانواده‌های آنها باید از هزینه‌های درمانی آگاه باشند و همچنین بدانند که هر درمان چه محدودیت و چه فوایدی برای آنها به وجود می‌آورد.

 

برای کسانی که فعال هستند، مثلا دانشجویانی که می‌خواهند زندگی فعالی داشته باشند و دچار پارگی کوچک یا وخیم شده‌اند، جراحی بیشتر توصیه می‌شود، زیرا در 82 تا 95 درصد موارد فایده طولانی مدت دارد.

 

معمولا بیماران و خانواده‌ها نگران توانایی بازگشت به ورزش ، فعال بودن در آینده و هزینه‌های درمانی هستند. در این مطالعات همه این فاکتورها در نظر گرفته شده.

 

تیتر این مقاله" تاثیرات اقتصادی و اجتماعی پارگی رباط صلیبی قدامی است" که به تازگی در مجله JBJS منتشر شده و برای اطلاعات بیشتر می‌توان به آن مراجعه کرد.

/ 0 نظر / 26 بازدید