درماندگی مربیان فوتبال

مربیگری فوتبال به عنوان حرفه ای پرنشاط و همراه با مشکلات فراوان توصیف شده است. در شرایط حاکم بر مسابقات فوتبال مربی برای حفظ موقعیت خود باید در مسابقات پیروز شود و برای نیل به این منظور مجبور است ساعات متمادی برای آماده سازی هرچه بیشتر بازیکنان وقت صرف نماید.در طول برگزاری یک دوره مسابقه مسائل گوناگونی که در پیرامون کار مربی قرار دارد ممکن است از حد تحمل و توان مربیان بیشتر باشد و مربی ممکن است در مواجهه با این مسائل  و دشواریها از نظر بدنی و روانی آنچان احساس خستگی کند که دچار درماندگی ، دلزدگی و یا از کار افتادگی شود.

امروزه بسیاری از مربیان به علت نداشتن کارنامه روشن پیروزی و ضعف کاری از کار برکنار می شوند و بعضی نیز داوطلبانه پست خود را ترک می کنند یا در اثر فشار و انتظارات فرسوده می شوند و یا دچار سرخوردگی و درماندگی شده و با دلسردی به فکر تغییر حرفه خود می افتند.

زمانی که مربیان به رغم تلاشهای بی وقفه خود به انتظارات و پاداشهای دلخواهشان دست نمی یابند و احساس می کنند که شبکه حمایتگری در حمایت از تلاشهای آنان وجود ندارد احساس عجز و ناتوانی می کنند که این احساس منجر به درماندگی می شود. فشارهای ناشی از ماهیت حرفه ، توقع دائمی از مربی برای پیروزی ، قضاوتهای بیرحمانه علاقه مندان تیمهای فوتبال ، صرف ساعات طولانی برای پرداختن به مسائل ریز و درشت بازیکنان ، فراوانی مشکلات ، لزوم مسافرتهای پی در پی ، ضرورت ایفای نقش های متفاوت در روابط با افراد مختلف و... موجب از پای افتادن مربیان می باشد.

در صحنه ها و مسابقات مختلف همواره شاهد کناره گیری مربیان از حرفه خود بوده ایم ، علیرغم انکه برخی از انان مدت زمان طولانی در این حرفه به تلاش و زحمت پرداخته اند. یا گاهی به مربیانی بر می خوریم که با وجود ممارست و تلاش فراوان در حرفه خود جملاتی به این مضمون بیان می دارند. که خسته شده ام ، احساس مس کنم برای این کار بیش از حد فعالیت می کنم ، من برای این کار ساخته نشده ام ، فشار کارم خیلی زیاد است . بیان این گونه سخنان حاکی از وضعیتی است که در روانشناسی ورزشی به ان حالت درماندگی یا دلزدگی اطلاق می شود.

/ 0 نظر / 7 بازدید